Dyplomy MBA w radach nadzorczych spółek gminnych w Zagłębiu Dąbrowskim

Fundacja Nowe Zagłębie wystąpiła w grudniu 2024 r. do dziesięciu gmin Zagłębia Dąbrowskiego z pytaniami dotyczącymi osób zasiadających w radach nadzorczych spółek gminnych z dominującym udziałem tychże gmin, a konkretnie dyplomów studiów MBA uprawniających do zasiadania w radzie nadzorczej takiej spółki.

Na wniosek o udostępnienie informacji publicznej odpowiedziało 9 z 10. gmin. Urząd Miejski w Będzinie ma problemy z odpowiedzią na te pytania i w chwili obecnej trwa korespondencja z Prezydentem Miasta o powody opóźnienia. Złośliwi mówią, że może to wynikać z nadreprezentacji znanych w Zagłębiu nazwisk w tychże spółkach, zarówno w radach nadzorczych, jak i zarządach… Ale nas interesują dyplomy MBA i jak tylko taką informację uzyskamy, uzupełnimy naszą dzisiejszą analizę.

Z odpowiedzi na nasze wnioski wynika, że dwie gminy – Sławków i Siewierz – w ogóle nie mają spółek komunalnych, odpowiedzialnych (jak gdzie indziej) za zadania gminne, tj. wodociągi, odpady, drogi, aquaparki, itp. Ich Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć czy mimo to dają sobie jakoś radę ze swoimi samorządowymi obowiązkami, czy nie.

Pozostałe 7 gmin ma dominujący udział w 30 spółkach prawa handlowego, do których zostało nominowane 94 osoby. 27 członków rady nadzorczej zasiada w nich na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 ppkt c), tj ukończenia studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA). Stanowi to prawie 29% ich składu.

Wśród posiadaczy dyplomów MBA dominują absolwenci dąbrowskiej Akademii WSB jest ich aż 23. Uczelnie wystawiające pozostałe 4 dyplomy to:

  • Akademia Humanitas w Sosnowcu,
  • Gdańska Fundacja Kształcenia Menadżerów,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Collegium Humanum Szkoła Główna Menadżerska w Warszawie.

Absolwentem tej ostatniej uczelni jest osoba z rady nadzorczej w spółce komunalnej w Sosnowcu.

Najwięcej osób, posiadaczy dyplomów MBA, w stosunku do ogółu członków rady nadzorczej, ma Dąbrowa Górnicza (10 na 15 – 66%), Czeladź (3 na 6 – 50%), Wojkowice (2 na 6 – 33%) i Sosnowiec (10 na 34 – 29%). Jaworzno i Zawiercie mają po jednej takiej osobie w radach nadzorczych.

Pozytywnym wyjątkiem wśród zapytanych gmin Zagłębia Dąbrowskiego jest niewątpliwie Gmina Łazy, w której spółkach nie ma żadnej osoby z dyplomem MBA.

I jest to świetny przykład do naszego apelu, który kierujemy do powyższych gmin z Zagłębia Dąbrowskiego jako Fundacja Nowe Zagłębie:

aby Mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego mieli poczucie, że rzeczywiście dba się o jakość osób nadzorujących mienie i działalność ich samorządów, to osoby zasiadające w radach nadzorczych z tytułu posiadania dyplomów Master of Business Administration w ciągu najbliższych dwóch lat powinny zdać egzaminy państwowe do rad nadzorczych!

Do tego powinni dążyć Prezydenci i Burmistrzowie miast i gmin w Zagłębiu Dąbrowskim! Uważamy, że zagwarantuje to najwyższą merytoryczność nadzoru mienia wszystkich obywateli, zapewni także transparentność i odpowiedzialność za dobro wspólne.

Rekomendowane artykuły