Symbole Zagłębia Dąbrowskiego

Prace trwały kilka miesięcy, ponieważ przeprowadzono także liczne konsultacje, ale efekt jest, mam nadzieję, że mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego to potwierdzą, wspaniały. Prace zostały zakończone 2 maja 2011 r., czyli w Dzień Flagi Rzeczypospolitej.

Symbole Zagłębia Dąbrowskiego opracowane przez dr. Z. Matuszczyka obejmują: herb, barwy, chorągiew i flagę.

Przedstawię część zdefiniowanych symboli z Opracowania dr. Z. Matuszczyka:

HERBEM Zagłębia Dąbrowskiego jest: w polu czerwonym tarczy, godło – ukoronowany piastowski orzeł biały, ze złotym dziobem i szponami, w złotych: koronie, przepasce przez skrzydła i pierścieniu spinającym ogon, na piersi orła tarcza sercowa, w jej zielonym polu skrzyżowane perlik i żelazko, z czarnymi żeleźcami i złotymi trzonkami.

HERB Zagłębia Dąbrowskiego nosi nazwę własną „Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego”. Wyraża równocześnie: tożsamość i wspólnotę społeczeństwa zagłębiowskiego oraz jedność państwa polskiego. Herb oraz pozostałe symbole Zagłębia Dąbrowskiego należą do wszystkich przyjmujących te zasady.”

„BARWAMI Zagłębia Dąbrowskiego są kolory: biały, czerwony, zielony i czarny, ułożone od góry do dołu, w czterech poziomych, równoległych pasach. Pasy: biały, zielony i czarny są tej samej szerokości. Pas czerwony jest dwa razy szerszy od każdego z pozostałych.

Przy umieszczaniu barw Zagłębia Dąbrowskiego w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

BARWY Zagłębia Dąbrowskiego stanowią składniki chorągwi Zagłębia Dąbrowskiego i flagi Zagłębia Dąbrowskiego.”

CHORĄGIEW Zagłębia Dąbrowskiego stanowi płat materii o stosunku szerokości do długości 5:8, o barwach Zagłębia Dąbrowskiego, składający się z trzech poziomych, równoległych pasów. Od góry czerwony stanowiący trzy piąte szerokości. Pod nim pas zielony, niżej czarny, każdy stanowi jedną piątą szerokości. Na pasie czerwonym na środku jest umieszczony Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego.”

„FLAGĘ Zagłębia Dąbrowskiego stanowi płat materii o stosunku szerokości do długości 5:8, o barwach Zagłębia Dąbrowskiego, który składa się z czterech poziomych równoległych pasów. Od góry – pas biały, stanowiący jedną piątą szerokości, pod nim pas czerwony, stanowiący dwie piąte szerokości. Poniżej pas zielony oraz na dole pas czarny, każdy po jednej piątej szerokości.”

Autor dzieła, dr Zbigniew Matuszczyk, korzystając z praw autorskich dopuszcza i zachęca wszystkich, szczególnie tych którym bliskie jest Zagłębie Dąbrowskie, do używania opracowanych przez siebie Symboli. Oczywiście powinno się to odbywać z czcią i szacunkiem. Szerzej o tym w jutrzejszym wpisie na blogu. Zamieszczę także szerokie uzasadnienie zastosowanych symboli, barw, wzorców, itp. szczegóły, które wpłynęły na taki a nie inny efekt końcowy.

W tej chwili jedno zdanie, będące fundamentem Opracowania Symboli Zagłębia Dąbrowskiego:

„Istotą opracowanych symboli jest ich społeczna własność, należą one do wszystkich pragnących manifestować i propagować tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego oraz jedność państwa polskiego.”

Linki:

Symbole Zagłębia Dąbrowskiego – UZASADNIENIE

Symbole Zagłębia Dąbrowskiego – sposób używania

Rekomendowane artykuły